Home News Grammy Awards 2016: Η λίστα με τους νικητές

Grammy Awards 2016: Η λίστα με τους νικητές

0
SHARE

Τη Δευτέρα, 15 Φεβρουαρίου 2016 πραγματοποιήθηκε η τελετή απονομής των Grammy Awards 2016 στο στο Staples Center του Λος Άντζελες.

Η τελετή μεταδόθηκε ζωντανά από το δίκτυο CBS. Ήταν η πρώτη φορά που η τελετή πραγματοποιήθηκε Δευτέρα και όχι Κυριακή ως συνήθως. Οι υποψηφιότητες για την τελετή απονομής των Grammy Awards ανακοινώθηκαν στις 7 Δεκεμβρίου 2015, με τον Kendrick Lamar να έχει λάβει τις περισσότερες υποψηφιότητες (11). Η Taylor Swift και ο Καναδός σταρ The Weeknd, έλαβαν από 7 υποψηφιότητες ο καθένας.

Weekend-Taylor-SwiftΗ Gwen Stefani παρουσίασε το πρώτο ζωντανό μουσικό βίντεο για το νέο της single “Make Me Like U“, κατά τη διάρκεια διαφημιστικού διαλείμματος.

Οι νικητές

Record of the Year: Uptown Funk (Mark Ronson featuring Bruno Mars)
Album of the Year: 1989 (Taylor Swift)
Song of the Year: Thinking Out Loud (Ed Sheeran)
Best New Artist: Meghan Trainor
Best Pop Solo Performance: Thinking Out Loud (Ed Sheeran)
Best Pop Duo/Group Performance: Uptown Funk (Mark Ronson & Bruno Mars)
Best Pop Vocal Album: 1989 (Taylor Swift)
Best Dance Recording: Where Are Ü Now (Justin Bieber & Jack Ü)
Best Dance/Electronica Album: Skrillex and Diplo Present Jack Ü (Jack Ü)
Best Traditional Pop Vocal Album: The Silver Lining: The Songs of Jerome Kern (Tony Bennett & Bill Charlap)
Best Contemporary Instrumental Album: Sylva (Snarky Puppy & Metropole Orkest)
Best Rock Performance: Don’t Wanna Fight (Alabama Shakes)
Best Metal Performance: Cirice (Ghost)
Best Rock Song: Don’t Wanna Fight (Alabama Shakes)
Best Rock Album: Drones (Muse)
Best Alternative Music Album: Sound & Color (Alabama Shakes)
Best R&B Performance: Earned It (The Weeknd)
Best Traditional R&B Performance: Little Ghetto Boy (Lalah Hathaway)
Best R&B Song: Really Love (D’Angelo & Kendra Foster)
Best Urban Contemporary Album: Beauty Behind the Madness (The Weeknd)
Best R&B Album: Black Messiah (D’Angelo and The Vanguard)
Best Rap Performance: Alright (Kendrick Lamar)
Best Rap/Sung Collaboration: These Walls (Kendrick Lamar featuring Bilal, Anna Wise & Thundercat)
Best Rap Song: Alright (Kendrick Lamar)
Best Rap Album: To Pimp a Butterfly (Kendrick Lamar)
Best Country Solo Performance: Traveller (Chris Stapleton)
Best Country Duo/Group Performance: Little Big Town
Best Country Song: Girl Crush (Little Big Town)
Best Country Album: Traveller (Chris Stapleton)
Best New Age Album: Grace (Paul Avgerinos)
Best Improvised Jazz Solo: Cherokee (Christian McBride)
Best Jazz Album: For One to Love (Cécile McLorin Salvant)
Best Jazz Instrumental Album: Past Present – John Scofield
Best Jazz Ensemble Album: The Thompson Fields (Maria Schneider Orchestra)
Best Latin Jazz Album: Made in Brazil (Elaine Elias)
Best Gospel/Performance Song: Wanna Be Happy? (Kirk Franklin)
Best Contemporary Christian Music Performance/Song: Holy Spirit (Francesca Battistelli)
Best Gospel Album: Covered: Alive in Asia [Live] (Israel & Newbreed)
Best Contemporary/Christian Music Album: This Is Not a Test (TobyMac)
Best Roots Gospel Album: Still Rockin’ My Soul (The Fairfield Four)
Best Latin Pop Album: A quien quiera escuchar (Ricky Martin)
Best Latin Rock Urban or Alternative Album: Hasta la Raíz (Natalia Lafourcade) and Dale (Pitbull)
Best Regional Mexican Music Album (Including Tejano): Realidades (Los Tigres del Norte)
Best Tropical Latin Album: Son de Panamá (Rubén Blades with Roberto Delgado & Orchestra)
Best American Roots Performance/Song: See That My Grave Is Kept Clean (Mavis Staples)
Best American Roots Song: 24 Frames (Jason Isbell)
Best Americana Album: Something More Than Free (Jason Isbell)
Best Bluegrass Album: The Muscle Shoals Recordings (The SteelDrivers)
Best Blues Album: Born to Play Guitar (Buddy Guy)
Best Folk Album: Béla Fleck & Abigail Washburn (Béla Fleck & Abigail Washburn)
Best Regional Roots Music Album: Go Go Juice (Jon Cleary)
Best Reggae Album: Strictly Roots (Morgan Heritage)
Best World Music Album: Sings (Angelique Kidjo)
Best Children’s Album: Home (Tim Kubart)
Best Spoken Word Album: A Full Life: Reflections at Ninety (Jimmy Carter)
Best Comedy Album: Live at Madison Square Garden (Louis C.K.)
Best Musical Theater Album: Hamilton
Best Compilation Soundtrack for Visual Media: Glen Campbell: I’ll Be Me (Various Artists)
Best Score Soundtrack for Visual Media: Birdman (Antonio Sánchez)
Best Song Written for Visual Media: Glory (Common & John Legend)
Best Instrumental Composition: The Afro Latin Jazz Suite (Arturo O’Farrill)
Best Instrumental Arrangement: Dance of the Sugar Plum Fairy (Pentatonix)
Best Instrumental Arrangement Accompanying Vocalist(s): Sue (Or in a Season of Crime) [Maria Schneider]
Best Recording Package: Still the King: Celebrating the Music of Bob Wills and His Texas Playboys (Asleep at the Wheel)
Best Boxed or Special Limited Edition Package: The Rise & Fall of Paramount Records, Volume Two (Various Artists)
Best Album Notes: Love Has Many Faces: A Quartet, A Ballet, Waiting to Be Danced (Joni Mitchell)
Best Historical Album: The Basement Tapes Complete: The Bootleg Series Vol. 11 (Bob Dylan And The Band)
Best Engineered Album, Non-Classical: Sound & Color (Alabama Shakes)
Producer of the Year, Non-Classical: Jeff Bhasker
Best Remixed Recording, Non-Classical: Uptown Funk (Dave Audé Remix)
Best Surround Sound Album: Amused to Death (Roger Waters)
Best Engineered Album, Classical: Ask Your Mama(George Manahan & San Francisco Ballet Orchestra)
Producer of the Year, Classical: Judith Sherman
Best Orchestral Performance: Shostakovich: Under Stalin’s Shadow – Symphony No. 10 (Boston Symphony Orchestra)
Best Opera Recording: Ravel: L’Enfant Et Les Sortilèges; Shéhérazade (Seiji Ozawa)
Best Choral Performance: Rachmaninoff: All-Night Vigil (Charles Bruffy)
Best Chamber Music/Small Ensemble Performance: Filament (Eighth Blackbird)
Best Classical Instrumental Solo: Dutilleux: Violin Concerto, L’Arbre Des Songes (Augustin Hadelich; Ludovic Morlot)
Best Classical Vocal Solo: Joyce & Tony – Live from Wigmore Hall (Joyce DiDonato & Antonio Pappano)
Best Classical Compendium: Paulus: Three Places of Enlightenment; Veil of Tears & Grand Concerto (Giancarlo Guerrero)
Best Classical Contemporary Composition: Paulus: Prayers & Remembrances (Stephen Paulus)
Best Music Video: Bad Blood (Taylor Swift featuring Kendrick Lamar – directed by Joseph Khan)
Best Music Film: Amy (Amy Winehouse)